Menu
Disney World food costs
Credit: Kat Clark TikTok

Woman Shocks Internet With How Much ONE DAY Of Food Costs at Disney World

It is no secret that Walt Disney World Resort is an expensive place to go on vacation. From the Park tickets to the hotels, merchandise, and food, families will save up for years before they can afford to go to The Most Magical Place on Earth. But when it comes to spending on your vacation, how much is too much? One woman on TikTok is leaving people dumbstruck with just how much she and her family spent on food during just one day in the Magic Kingdom.

Rainbow over Magic Kingdom Cinderella Castle

Credit: Disney

Kat Clark and her family recently traveled to Florida from Australia and spent a fantastic day in the Disney Park. While there, Paula kept track of what her family ate and how much it cost them. She shared her eating experiences on TikTok and, in the end, she ended up spending nearly 650 Australian dollars — which converts to more than $400 US.

You can watch Kat’s TikTok below.

@katclark86

Magic Kingdom, Disney World. What I ate and how much it cost me #travel #food #family #price

♬ original sound – Kat Clark

According to Kat, her family spent the following amounts during the day — with the following numbers being in Australian dollars:

  • Hot Dogs The Lunching Pad in Tomorrowland – $116
  • Snack at Cheshire Cafe in Fantasyland – Free
  • Chicken Tenders at The Golden Oak Outpost in Frontierland – $47.86
  • Turkey Legs and Hot Dogs From Food Cart – $85
  • Dinner Buffet at Crystal Palace Restaurant – $400
Crystal Palace

Credit: Disney

Many commenters were shocked by the realistic look at how much it can cost the average family for one day of food at Walt Disney World. TikToker Chey commented that the prices were so crazy, most families — including hers — would never be able to go to the Parks.

I AM ILLLLLL at how much that food all costs, I’ll never be able to afford to take my kids here 😱 😭

Some were confused by the pricing so, in a later comment, Kat confirmed that the prices were for her whole family, and that some Magic Kingdom locations were selling bottles of water for $9 per bottle. It should be noted, that most quick-service and table-service dining locations will give you a cup of water for free, but it does not typically come with a lid. *Pro-tip* To save some money, bring your own water bottle and refill it with free water from the quick-service spots.

Cheshire Cafe

Credit: Disney

While many were flabbergasted at the price, TikToker Kate Daughton thought that, for a family of 4, $105 per person for the amount of food they ate, wasn’t all that bad.

About $105 per person for the day in Disney (pretty reasonable) I want to go just for the food🥰

While Kat and her family may have spent a lot on her one day of dining in the Magic Kingdom, there are ways to have some truly great meals while sticking to a budget. You can read our tips about dining on a budget in the Magic Kingdom by clicking here.

About Krysten Swensen

A born and bred New England girl living the Disney life in Southern California. I love to read, to watch The Golden Girls, and love everything to do with Disney and Universal. I also love to share daily doses of Disney on my Disney Instagram @BrazzleDazzleDisney!